LAJMET E FUNDIT

Biblioteka Presidenciale – trashëgimi kujtese për brezat e ardhshëm

Si e para e llojit të saj, biblioteka presidenciale “Dr. Ibrahim Rugova” – për të cilën ka dhënë mbështetje edhe Departamenti amerikan i Shtetit – synon të afirmojë historinë e përpjekjeve dhe sakrificave për shtetin e Kosovës.
Trashëgimia e letrave dhe dekreteve presidenciale në Amerikë nuk do të mbetet e mbyllur brenda zyrave. Ajo do të bëhet “pronë” e publikut me qasje të hapur për të gjithë qytetarët.
Osmani tha se kjo bibliotekë do të mbledhë dokumente zyrtare që dëshmojë shtetndërtimin e vendit.

“Ndihem e nderuar që jam këtu ku si studente kam kaluar shumë kohë. Ku është aktiviteti më i rëndësishëm bibliotekar në Kosovë. Kjo javë i jep zë sfidave të shumta për të përkrahur rritjen e kapaciteteve në shërbim të lexuesve”.
“Ne kemi nevojë ta bëjmë sa më të dukshëm rolin e bibliotekave. Kam poashtu nderin të kumtoj lajmin se nga sot nis punën biblioteka presidenciale ‘Dr. Ibrahim Rugova’ në bashkëpunim më ShBA-në. Kjo do të mbledh dokumente zyrtare të rëndësishme të shtetndërtimit. Do të edukoj e frymëzoj gjeneratat e ardhshme”.
“Nga kjo foltore ju ftoj të vizitoni sa më shumë bibliotekat për ta njohur më mirë vendin e kombin tonë e për të marr formim për veten tuaj. Do të kujdesem që bibliotekat të marrin vëmendjen e merituar”.

Kurse Ministri i Kulturës Hajrulla Çeku tha se është prioritet shoqëror e institucional zhvillimi i librit.
“Këtu ekspozohet pasuria jonë kombëtare. Përgjatë skaj jave do të bëhen bashkë studiues, studentë shkrimtar e profesionist tjerë. Ne duhet të tentojmë që Biblioteka Kombëtare të afroj të gjithë fëmijë e të rritur në Prishtinë qytete tjera e fshatra”.
“Është prioritet i gjithmbarshëm shoqëror e institucional që të shtyjmë para zhvillimin e librit”, ka thënë ai.
Drejtori i Bibliotekës Kombëtare  Fazli Gajraku shprehi shqetësimin për rrezikun e humbjes së materiale të ndryshme audio-vizive që mbledhin nga audio-vizive privat.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 97
  Kosova, mbështetje nga Merkel për liberalizim të vizaveKosova mori konfirmimin e kancelares, Merkel për mbështetjen e Gjermanisë për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Kryeministri Albin Kurti përmes rrjetit social Facebok bëri me dije se gjatë një takimi virtual me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel diskutuan për disa tema si: dialogu me Serbinë për të cilen…
  Tags: për, të, lajmet, fundit
 • 95
  Ministria e Jashtme e Izraelit falënderon KosovënDrejtori i Departamentit për Euro-Azi në Ministrinë e Punëve të Jashtme, Yacov Livne të Izraelit e ka falenderuar Kosovën që publikoi një qëndrim zyrtar në lidhje me konfliktin e Izraelit me organizatën palestineze të shpallur terroriste, Hamas. Livne ka shkruar “Faleminderit Kosovë!”, ndërsa e ka shpërndarë qëndrimin e Prishtinës zyrtare…
  Tags: të, për, lajmet, fundit
 • 93
  BE dhe UNDP ndihmojnë Kosovën në përballjen me Covid-19, ofrohet mbështetje për 7 mijë e 500 familje të varfraZyra e Bashkimit Evropian (BE) në Kosovë dh Programi I Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) do të lansojnë zyrtarisht veprimin e përbashkët për të ndihmuar qytetarët veçanërisht të prekur nga pandemia COVID-19. Ngjarja do të mbahet të hënën më 24 maj, në Lapidariumin e Muzeut Kombëtar të Kosovës me…
  Tags: të, për, lajmet, fundit
 • 92
  Kriza në Jerusalem: Bota lutet për qetësi pas eskalimit të dhunësShtete në gjithë botën kanë bërë lutje për qetësi pasi sulmet mes Izraelit dhe palestinezëve janë përshkallëzuar ditëve të fundit. Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Bashkimi Evropian dhe Mbretëria e Bashkuar kanë kërkuar nga Izraeli dhe palestinezë të ulin tensionet sa më shpejt që të jetë e mundur. Dhuna ka…
  Tags: të, lajmet, fundit
 • 91
  Banka Botërore zotohet ta ndihmojë Kosovën në luftën ndaj pandemisëKryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i shoqëruar nga Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, pritën dje në takim drejtoreshën rajonale për Ballkanin Perëndimor të Bankës Botërore, znj. Linda Van Gelder si dhe drejtorin për Kosovë dhe Maqedoni të Veriut, z. Massimiliano Paolucci. U bisedua për prioritetet…
  Tags: të, për, lajmet, fundit
Comments