Kulturë

“Chopin Piano Fest” akordohet për një edicion me stile e ngjyra të ndryshme

Vitin e kaluar, ndonëse u përgatitën për një program të pasur e të larmishëm, të përgatitur me kujdes nga drejtoresha artistike dhe presidentja e festivalit, pianistja Lejla Pula, pandemia i ndryshoi gjërat.

Në mënyrë simbolike edicioni i vitit të kaluar u shënua vetëm përmes disa videoperformancave të incizuara nga artistët që ishin ftuar të bëhen pjesë e festivalit. E gërshetimi i programit të vitit të kaluar me prurje të reja ka bërë që gjithçka të riaranzhohet nga e para.

“Chopin Piano Fest” po synon që nëpërmjet muzikës ta luftojë rutinën e shkaktuar nga koronavirusi. Një program që kalon nëpër periudha të ndryshme përmes artistëve virtuozë synohet në këtë vit.

Edicioni i sivjetmë është një gërshetim i sjelljeve të reja, duke e ruajtur strukturën e programit të edicionit të kaluar, i cili nuk u mbajt.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 95
  Qena – artisti që solli “yjet dhe hënën” në TeatërFiks 15 vjet pas vdekjes së Muharrem Qenës, nga hiri i kujtimeve të familjarëve, kolegëve e rrethit është artisticizuar në dramë muzikore një rrëfim shqeto për njeriun jonkonformist e jokonvencional të teatrit shqiptar e më shumë sesa kaqËndërrimtar deri në frymën e fundit, Muharrem Qena pati fatin e atyre të…
  Tags: të, që, një, kulturë
 • 92
  Nis transformimi i NEWBORN-it me synimin për një tjetër imazh të luftësTemperaturat kanë shënuar minus 7 gradë celsius mesditën e së dielës. Përkundër të ftohtit, disa vullnetarë kanë qëndruar afër NEWBORN-it që tashmë i është lyer baza me ngjyrë krem. Ata kanë mirëpritur qytetarët dhe i kanë udhëzuar sesi të linin gjurmët e duarve në monument. Në mesin e disa prej…
  Tags: të, që, nga, një, kulturë
 • 91
  “Zgjoi” i Kosovës në festivalin australian që tubon fitues çmimesh prestigjioze“Qasja regjisoriale e Bashollit, skenari i fuqishëm dhe aktrimi i shkëlqyer i Yllka Gashit, e që është në qendër të filmit, i sjellin lidhjen me luftën dhe fuqinë e grave në një fokus të mprehtë dhe shpërblyes”, është njëri prej vlerësimeve që “Syndney Film Festival” ia bën “Zgjoit”. Para se…
  Tags: të, që, kulturë
 • 90
  Thesaret e vjetra të gjetura më 2020Pandemia e COVID-19 nuk i ka ndalur arkeologët nëpër botë. Gjatë këtij viti janë gjetur objekte spektakolare si sarkofagë, statuja të mermerta e monedha ari.Saqqara, nekropol i qytetit të Memfisit, rreth 30 kilometra në jug të Kajros, cilësohet si një prej vendeve më të rëndësishme arkeologjike në Egjipt tok me…
  Tags: të, një, kulturë
 • 90
  “Pa Vend” në konkurrencë për “Palmën e Artë” në CannesFilmi i shkurtër i Samir Karahodës, “Pa Vend”, është pjesë e konkurrencës zyrtare në kategorinë e filmave të shkurtër në Festivalin e Cannes. Ekipi i filmit ka njoftuar se pas filmit debutues që theu akullin dhe arriti ta fusë filmin e parë të Kosovës në Berlinale, filmi i dytë i…
  Tags: të, që, një, kulturë
Comments