Kulturë

Granit Musliu pjesë e programit të Operës Shtetërore të Bavarisë, krahas yjeve operistike

“Pranimi në Operën Shtetërore të Munchenit është një hap shumë i madh dhe thelbësor në karrierën time, sepse kjo shtëpi operistike është një nga qendrat më të mëdha dhe më me peshë në nivelin ndërkombëtar. Do të këndoj role të ndryshme përkrah emrave më eminentë në botën e artit operistik, siç janë Placido Domingo, Lisette Oropesa, Piotr Beczala dhe shumë të tjerë”, ka thënë tenori Granit Musliu

Tenori Granit Musliu ka bërë edhe një hap drejt karrierës ndërkombëtare. I riu nga Mitrovica ka nënshkruar marrëveshje me Operën Shtetërore të Bavarisë “Bayerische Staatsoper”. Musliu do të jetë pjesë e programit të rregullt të kësaj shtëpie operistike, që është një ndër më të njohurat në botë, me një traditë e histori mbi tredekadëshe.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 94
  Kompozitori Ardian Halimi, me hap drejt karrierës ndërkombëtareVepra "Stille flüstert um uns beide" (Heshtja pëshpërit përreth ne të dy) e kompozitorit kosovar, Ardian Halimi, do të interpretohet nga Filarmonia e Radios gjermane në Saarbrücken, nën drejtimin e dirigjentit Manuel Nawri. Këtë vepër të realizuar në vitin e koronavirusit, ia ka kushtuar bashkëshortes së tij, sopranos se njohur…
  Tags: në, të, dhe, një, kulturë
 • 93
  Kurajo!“Të tri të katërtat e gjithë të ligave që ngjajnë në botë kanë ardhur nga frika”, Nietzche Si qëllim të përfundëshmë të përpjekjevet kombëtare-shoqërore të Tendencës Neo-Shqiptare, që përkrahim ne, mundemi të pranojmë këtë princip: Krijimi i një Shqipërie brenda të pa-kufishme, jashtë të kufizuar. Krijimi i një Shqipërie! Është…
  Tags: të, dhe, në, kulturë
 • 91
  Thesaret e vjetra të gjetura më 2020Pandemia e COVID-19 nuk i ka ndalur arkeologët nëpër botë. Gjatë këtij viti janë gjetur objekte spektakolare si sarkofagë, statuja të mermerta e monedha ari.Saqqara, nekropol i qytetit të Memfisit, rreth 30 kilometra në jug të Kajros, cilësohet si një prej vendeve më të rëndësishme arkeologjike në Egjipt tok me…
  Tags: të, në, një, kulturë
 • 91
  “Recetë kuzhine” si realitet dualist brenda katër murevePër ta pasqyruar jetën e grave shqiptare, artisti Arianit Beqiri nuk e ka kaluar pragun e shtëpisë. Tri prej veprave të ekspozitës së tij janë realizuar brenda shtëpisë. Një fotografi e nënës së tij rri në pjesën qendrore të ekspozitës. Është pikërisht para kuzhinës. Të qenit amvise, sipas Beqirit, i…
  Tags: të, në, është, një, ka, kulturë
 • 91
  “European Film Awards” i 2020-s kthen sfidën në mundësiSi shumë festivale të filmit, ekuivalenti evropian i “Oscars” mbahet në mënyrë digjitale. Organizatorët thonë se është një mundësi për të provuar gjëra të reja Dashamirët e filmit dhe festivaleve, si dhe filmbërësit, e kanë vënë në dyshim prej muajsh: ceremonia e “European Film Awards” është caktuar të mbahet online.…
  Tags: të, në, kulturë
Comments