Informacione

Ndikimi i pajisjeve elektronike në shëndetin tonë

Shumica e njerëzve sot jetojnë në një  lumë radiofrekuencash të emetuara nga teknologjitë me valë të të gjitha llojeve,  nga telefonat inteligjentë tek tabletët, monitorët e bebeve, televizorët, pajisjet smart dhe shumë të tjera.

Sipas  ekspertëve, ekspozimi  i vazhdueshëm  ndaj këyre  pajisjeve, mund të ketë pasoja të rënda për shëndetin tonë, veçanërisht atë të fëmijëve, të cilët tani janë të ekspozuar edhe para lindjes.

Përdoruesit e shumtë të pajisjeve elektronike duken ndryshe në krahasim me ata që përdorin telefonat inteligjentë, tabletët dhe videolojërat më rrallë.

Disa përfundime paraprake të një studimi , të bazuara në skanimet e trurit të 4500 fëmijëve të moshës 9 deri 10 vjeç, zbulojnë se fëmijët që përdorin pajisje elektronike për shtatë orë ose më shumë çdo ditë kanë një hollim të parakohshëm të korteksit të trurit, shtresës së jashtme të  trurit që përpunon informacionin nga shqisat fizike (shija, prekja, shikimi, nuhatja dhe dëgjimi).

Një hulumtim tjetër  ka  zbuluar  se varësia ndaj telefonave  inteligjentë dhe rrjeteve  sociale shkaktojnë lirimin e dopaminës – një neurokimik i përfshirë në dëshirat dhe dëshirat që nxit impulse dhe sjelljet kompulsive.

Në të vërtetë, shumë, si fëmijë ashtu edhe të rritur, shfaqin shenja varësie ndaj pajisje elektronike . Shumë madje flenë me telefonat inteligjentë pranë tyre në shtrat, ose direkt nën jastëkun e tyre – një prirje që do të shkaktojë dëme të rënda si për  shëndetin mendor ashtu edhe për atë fizik.

Vetëm rrezatimi që vjen nga këto pajisje  është një rrezik i madh dhe dihet se prish gjumin, por drita  blu nga ekrani, dhe zhurma kur  vijnë mesazhet dhe njoftimet do të ndërpresin gjumin. Ndikimi i rrezatimit të mikrovalëve nga celularët ndikojnë në melatoninën tuaj, e cila rregullon ciklin tuaj gjumë-zgjim. Kur prodhimi juaj i melatoninës ndërpritet, mund të ketë efekte afatgjata shëndetësore.

Midis 2012 dhe 2015, simptomat e depresionit në mesin e djemve u rritën  me 21%. Ndër vajzat, rritja gjatë asaj kohe ishte 50% – një rritje vërtet e jashtëzakonshme në vetëm tre vjet.

Vizitat në urgjencë për sjellje vetëdëmtuese si prerja janë trefishuar tek vajzat nga mosha 10 deri në 14 vjeç dhe të dhënat tregojnë se  shpenzimi i tre orëve  ose më shumë, çdo ditë në pajisjet elektronike  rrisin rrezikun e vetëvrasjes së një adoleshenti me 35%.

Përveç faktorëve thjesht psikologjikë, një nga arsyet pse nuk duhet ti përdorim është se telefonat inteligjentë lëshojnë valë elektromagnetike që priren  të rrisin  rrezikun e fëmijëve  për ankth dhe depresion. Është e pamundur të injorohet se këto pajisje po ndryshojnë strukturën e trurit të fëmijës suaj. Pra, nëse fëmija ose adoleshenti juaj po shfaq shenja ankthi, depresioni ose probleme ju lutemi, bëni atë që duhet për të kufizuar ekspozimin e tyre ndaj teknologjisë wireless. Mësojini atyre një përdorim më të përgjegjshëm. Insistoni që të fikin telefonat dhe tabletët natën dhe të mos flenë me telefonin e tyre nën jastëk ose direkt pranë kokës.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 100
  Ushqimet ketogjenike-çfarë duhet dhe nuk duhet të hamëDieta ketogjenike është një regjim ushqimor me pak karbohidrate, me shumë yndyra të mira dhe me proteina të moderuara. Është një dietë efikase jo vetëm në rënien nga pesha por ndihmon dukshëm në sëmundjen e Epilepsisë, Alzheimerit, Parkinsonit, Migrenës, sëmundjet kardio-vaskulare, dislipidemitë dhe diabet. Në një intervistë për TV7 Albania, nutricionistja…
  Tags: të, në, dhe, që, një, informacione
 • 97
  Kinë, Partia Komuniste rishkrim të Biblës në një këndvështrim tjetërPartia Komuniste Kineze, po rishkruan Biblën me rishikime që përpiqen ta portretizojnë Jezusin, në një këndvështrim tjetër. Tina Ramirez, është themeluesja dhe presidentja e Hardwired – një grup që ka qenë një kritik i zëshëm i Partisë Komuniste Kineze dhe persekutimit të grupeve fetare dhe pakicave politike. “Pse Partia Komuniste…
  Tags: të, në, një, dhe, informacione
 • 94
  Ndikimi i anemisë tek gratë shtatzëna dhe foshnjaAnemia gjatë shtatzanisë është mjaft e shpeshtë. Gjinekologu Shkëlqim Balili thekson rëndësinë e kontrollit të gjakut që në fazën e prekoncepsionit, po ashtu edhe gjatë shtatzanisë. Në një intervistë dhënë për TV7 Albania, mjeku flet për dy aspekte të rëndësishme të ekzaminimit të anemisë. “Mjeku kryen ekzaminimin objektiv dhe subjektiv. Në…
  Tags: të, në, dhe, që, një, informacione
 • 94
  Infeksionet e syrit, shenjat dhe trajtimi sipas mjekes BurdaKonjuktiviteti është një infeksion që prek indet rreth syrit ose kapakët e tij. Këto gjendje inflamatore janë mjaft të shpeshta dhe ngjitëse, ndaj duhet të trajtohen me shumë kujdes. Për të folur për konjuktivitet ose infeksionet e syrit, mjekja Nora Burda gjatë një intervistë për TV7 Albania, informon rreth llojeve të…
  Tags: të, në, që, informacione
 • 94
  Këshilla për ata që vuajnë nga sëmundjet e kockave!Osteoartriti cilësohet si sëmundja reumatizmale më e shpeshtë që prek artikulacionet dhe shkakton vështirësi në lëvizje. Diagnostikimi në kohë dhe trajtimi i duhur janë  të rëndësishme për të parandaluar ndërlikimet që mund të çojnë drejt invaliditetit. Në një intervistë për TV7 Albania, Jorida Kuçaj, mjeke reumatologe jep shpjegime rreth kësaj patologjie,…
  Tags: të, që, në, dhe, informacione
Comments