Kulturë

Nëntori i lavdishëm – shqiptarërt festojnë 111 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Sot, kombi shqiptar feston një nga ngjarjet më kuptimplota në historinë e vet, 111-vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë.

Një shekull dhe një dekadë më parë, me një akt trimërie dhe vizioni, Ismail Qemali dhe përfaqësues të tjerë të kombit ngritën flamurin kombëtar në Vlorë, duke shënuar kështu lindjen e një shteti të lirë dhe sovran nga sundimi i Perandorisë Osmane.

Shpallja e Pavarësisë ishte një fitore e madhe e shqiptarëve edhe kundër politikës antishqiptare të monarkive fqinje ballkanike, kundër synimeve e planeve të tyre për copëtimin e plotë të Shqipërisë.

Shpallja e Pavarësisë dhe ngritja e flamurit kombëtar në Vlorë ishte fitore e përbashkët për të gjithë popullin shqiptar dhe për të gjitha forcat që kishin marrë pjesë në luftën për çlirimin kombëtar, me pushkë dhe me penë.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 89
  7-8 Maj — “Muzikë me zemër për Perëndinë” nga Rodrigo RodriguezI cilësuar nga pastorët e vendeve të ndryshme në botë, si një ndër muzikantët dhe kitaristët me një talent të jashtëzakonshëm, Rodrigo Rodriguez me famë botërore vjen i ftuar special për 20-vjetorin e Radio 7. Në një mbrëmje të veçantë, dedikuar punës së Perëndisë ndër vite të Radio7-ës, nën ritmet…
  Tags: të, në, një, për, dhe, nga, së, kulturë
 • 88
  Kompozitori nga Kosova shpalos në Kroaci veprën kushtuar bashkëshortesKompozitori i njohur nga Kosova, autor i disa veprave orkestrale dhe fitues çmimesh, Ardian Halimi, së fundmi ka marrë pjesë në Festivalin Veror të Dubrovnikut. Themeluar që nga viti 1950, Festivali Veror i Dubrovnikut organizohet për çdo vit midis datave 10 korrik dhe 25 gusht. Për çdo vit ai prezanton…
  Tags: të, në, dhe, kulturë
 • 86
  “Hollywood Reporter” e cilëson “Zgjoin” në mesin e filmave më të mirë të 2021-s“Talentet e kinemasë evropiane të vitit 2021”, ky titull e shoqëron artikullin e fundit të revistës digjitale, “The Hollywood Reporter”, i cili i numëron disa prej filmave evropian që kanë shënuar suksese të jashtëzakonshme gjatë vitit që po e lëmë pas, e ku përfshihet edhe filmi kosovar i regjisores Blerta Basholli,…
  Tags: të, në, për, kulturë
 • 85
  “Pa vend” me sfidat e talentëve të rinj nominohet për “Oscarin” evropianSikur filmi i shkurtër të ishte ndonjë disiplinë garuese sportive, rekordin pa dyshim do ta mbante regjisori Samir Karhoda. Ai debutoi si regjisor me dokumentarin e tij “Në mes”. Me këtë projekt për herë të parë e vuri emrin e Kosovës në konkurrencën zyrtare të “Berlinales”, një prej festivaleve më…
  Tags: të, për, më, në, së, dhe, kulturë
 • 83
  Yllka Gashi nderohet me mirënjohje nga qyteti në Amerikë ku ajo jetoiAktorja dhe protagonistja kryesore e filmi Zgjoi, Yllka Gashi, është nderuar me mirënjohje nga qyteti i Stamfordit në Connectitcut ku ajo ka jetuar nga viti 2015. Ajo përmes një postimi në Facebook ka shkruar se mirënjohja e marrë ishte e veçantë për shkak se iu dha në festën e Pavarësisë…
  Tags: në, dhe, të, për, më, kulturë
Comments