Kulturë

Nis transformimi i NEWBORN-it me synimin për një tjetër imazh të luftës

Temperaturat kanë shënuar minus 7 gradë celsius mesditën e së dielës. Përkundër të ftohtit, disa vullnetarë kanë qëndruar afër NEWBORN-it që tashmë i është lyer baza me ngjyrë krem. Ata kanë mirëpritur qytetarët dhe i kanë udhëzuar sesi të linin gjurmët e duarve në monument. Në mesin e disa prej tyre që tashmë kanë lënë gjurmë është edhe këngëtarja Donika Rushiti.

Me t’ia dhënë dorëzat, vullnetari Art Latifi e ka pyetur se me cilën ngjyrë dëshironte ta ngjyroste dorën. Rushiti kishte tri opsione para vetes: ngjyrën e gjelbër të mbyllët, kafe të hapur dhe kafe të mbyllët. “Të gjelbër”, ka thënë ajo. “Të kombinohet me shallin”, ia ka kthyer Latifi. E një vullnetar tjetër ka shtuar se ngjyrën e gjelbër po e përzgjedhin shumica e qytetarëve. Këngëtarja nga Ferizaj është një nga dhjetëra personat që të dielën, me të nisur aksioni, la shenjën e dorës në monument. Qëllimi është që obelisku NEWBORN të ketë pamjen e uniformës së ushtrisë, të krijuar nga duart e vetë qytetarëve. Ani pse ngjyrat e ushtrisë janë parë si thirrje për imazhin e UÇK-së, qytetarët këtë e shohin përtej saj.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 97
  “Recetë kuzhine” si realitet dualist brenda katër murevePër ta pasqyruar jetën e grave shqiptare, artisti Arianit Beqiri nuk e ka kaluar pragun e shtëpisë. Tri prej veprave të ekspozitës së tij janë realizuar brenda shtëpisë. Një fotografi e nënës së tij rri në pjesën qendrore të ekspozitës. Është pikërisht para kuzhinës. Të qenit amvise, sipas Beqirit, i…
  Tags: të, në, është, që, një, ka, kulturë
 • 95
  Libraritë numërojnë pasojat në përballje me pandeminëShumica e bizneseve kanë pësuar goditje serioze financiare për shkak të pandemisë, në mesin e tyre edhe libraritë. Disa prej librashitësve kanë bërë thirrje që shteti t’u dalë në ndihmë. Sipas tyre, edhe në rrethana normale kanë vështirësi financiare për të ushtruar veprimtarinë e tyre. Sfidë për ta mbetet mbyllja…
  Tags: të, në, ka, që, kulturë
 • 95
  Vepra “Një lule” e Memli Kelmendit do të interpretohet nga tri kore të vendeve evropianeNë rrethana normale, kjo sallë do të ishte e mbushur plot, e koristët do të bëheshin gati për të marrë rrugën për në Belgjikë. Por, kori “Siparantum” duke iu përshtatur kushteve të pandemisë, ka vendosur që provat t’i mbajë me grupe të vogla e performancën ta dërgojë virtualisht në “Festivalin…
  Tags: të, në, ka, që, kulturë
 • 94
  “Pa Vend” në konkurrencë për “Palmën e Artë” në CannesFilmi i shkurtër i Samir Karahodës, “Pa Vend”, është pjesë e konkurrencës zyrtare në kategorinë e filmave të shkurtër në Festivalin e Cannes. Ekipi i filmit ka njoftuar se pas filmit debutues që theu akullin dhe arriti ta fusë filmin e parë të Kosovës në Berlinale, filmi i dytë i…
  Tags: të, në, që, një, kulturë
 • 94
  Teatri në prag të rinovimit të gjashtë midis sezonit të punësElektrikja, ujësjellësi, rrjeti i kanalizimit, sanitaria, disa punë demoluese dhe suvatimi janë ndërhyrjet që planifikohet të bëhen këtë vit në ndërtesën e Teatrit Kombëtar të Kosovës. Nëpërmjet një kontrate në vlerë prej 38 mijë e 600 eurosh, Ministria e Kulturës synon që të përmirësojë kushtet në objektin e institucionit më…
  Tags: të, në, që, kulturë
Comments