LAJMET E FUNDIT

Prishtinë – Komuna sqarohet për mungesën e ndriçimit publik

Tash e disa muaj shumë lagje të Prishtinës janë duke u përballur me mungesë të ndriçimit publik, e gjitha kjo po përcillet edhe me rrezik nga sulme të mundshme nga qentë endacakë.

Disa prej lagjeve që po përballen me këtë probleme janë ‘Dardania’, ‘Kalabria’, ‘Arbëria’, disa pjesë në ‘Rrugën B’, etj.

Medina Braha, drejtoreshë e Shërbimeve Publike në Komunën  e Prishtinës, thotë se shkak i mosmirëmbajtjes së ndriçimit publik është skadimi i kontratës me operatorin paraprak dhe vonesa me procedura të prokurimit gjatë vitit 2020.

“Kontrata e mirëmbajtjes së ndriçimit publik ka qenë tre vjeçare e cila ka përfunduar në vitin 2020. Ne e kemi përgatitur kontratën dhe e kemi dërguar në prokurim në fillim të vitit që lamë pas. Dua të theksoj se problemi ka qenë  edhe buxheti i cili nuk ka qenë i miratuar për disa muaj; deri në mars 2020, pastaj ka qenë një vendim i KRPP-së, që të mos tenderohen investime për shkak të situatës me pandeminë”, ka thënë Braha.

Tutje ajo shtoi se tenderi i shpallur në vitin 2020 është anuluar pas një shkelje që është bërë në procedurë të prokurimit. Braha tha se kontrata është ri-tenderuar dhe nëse nuk ka ndonjë problem do nënshkruhet deri në fund të javës.

“Sapo kanë filluar këto procedura në mesin e vitit 2020, ai projekt është tenderuar nga zyra e prokurimit, ka pasur disa ankesa dhe është anuluar. Projekti është ri tenderuar dhe prapë e kemi dërguar ekipin mbikëqyrës për vlerësim. Afati i ankesave ka përfunduar. Pra, nuk është tenderuar me vonesë, por në vitin 2020 çdo projekt është vonuar duke marrë parasysh mos miratimin e buxhetit fillimisht e pastaj vendimin e KRPP-së. Pritet që deri në fund të javës nëse nuk ka ndonjë problem kontrata do nënshkruhet”, shtoi tutje Braha.

Braha gjithashtu theksoi se në vitin 2020 ka pasur edhe shumë dëmtime të rrjetit publik nga operatorë të ndryshëm që kanë punuar në rrugë, të cilat i kanë adresuar, dhe kanë kërkuar që të rregullohen. Gjithashtu, sipas saj është kërkuar që të merren masa ndaj operatorëve mbikëqyrës për këtë situatë.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 93
  Qeveria e Kosovës lehtëson masat anticovidDuke filluar nga sot ndryshon orari i ndalim qarkullimit nga ora 22:30 deri në orën 5 të mëngjesit. Krahas saj është vendosur për rihapjen e lokaleve, hoteleve, qendrave tregtare dhe restoranteve. Qeveria e Kosovës vendosi në 7 prill masat e reja shtrënguese ku disa prej subjekteve iu ndalua hapja, por…
  Tags: të, në, dhe, për, lajmet, fundit
 • 92
  Në Kosovë virusi vë në pah humanizminArta Jashari derisa ndihmonte babanë e saj të moshuar që të mposhtte koronavirusin e mësoi se sa fuqia e dikujt mund të jetë shpresë për të tjerët dhe mund t’i ndryshojë gjërat për të mirë. Sopranoja 32-vjeçare vendosi që ta trajtonte vetë të atin e saj, Baki Jashari – drejtor…
  Tags: të, në, që, ka, për, dhe, lajmet, fundit
 • 90
  Kush është Petrit Ajeti, shefi i ri i AKI-së?Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, kanë emëruar Petrit Ajetin, Drejtor të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë.“Ky emërim është bërë në përputhje me kompetencat kushtetuese të Presidentes dhe Kryeministrit të Kosovës”, thuhet në njoftimin e Presidencës. Biografia e drejtorit të ri…
  Tags: në, të, dhe, për, ka, lajmet, fundit
 • 88
  Kriza në Jerusalem: Bota lutet për qetësi pas eskalimit të dhunësShtete në gjithë botën kanë bërë lutje për qetësi pasi sulmet mes Izraelit dhe palestinezëve janë përshkallëzuar ditëve të fundit. Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Bashkimi Evropian dhe Mbretëria e Bashkuar kanë kërkuar nga Izraeli dhe palestinezë të ulin tensionet sa më shpejt që të jetë e mundur. Dhuna ka…
  Tags: të, në, ka, se, lajmet, fundit
 • 82
  Mbi 10 mijë raste aktive me koronavirus në KosovëNë Kosovë janë aktualisht mbi 10 mijë raste aktive me koronavirus. Sipas raportit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), janë 10.486 raste aktive. Që nga fillimi i pandemisë janë infektuar me koronavirus 104.042 persona, ndërsa 2.129 kanë përfunduar me fatalitet.
  Tags: të, në, kanë, nga, që, lajmet, fundit
Comments