LAJMET E FUNDIT

SHBA kërkojnë shtator “normal” në Kosovë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk dëshirojnë në datën 1 shtator një përshkallëzim të situatës në Kosovë. Mesazhi është përcjell nga i dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor pas takimit me krerët e institucioneve. Tani ne jemi këtu për tu siguruar që të gjitha urimet dhe i gjitha ai optimizëm të transformohet në propozime konkrete. Gabriel Escobar kërkoi shmangien e dhunës pas fillimit të zbatimit të masave të reciprocitetit. Të dyja palët na siguruan se nuk duan dhunë dhe nuk duan një përshkallëzim të situatës në 1 shtator. Apeli i amerikanëve erdhi pas takimit me krerët më të lartë të institucioneve dhe klasës politike në Prishtinë.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 94
  Sa energji elektrike prodhon aktualisht Kosova?Sasia e prodhuar aktualisht nga termocentralet e vendit që bashkarisht është diku afro 800 megavatë-orë, dhe sasia nga kapacitetet ekzistuese te energjisë së rinovueshme (afro 200 MWh), deri sa të mbajë kohë e mirë dhe pa të ftohtë të theksuar, është më se e bollshme për të përmbushur nevojat e…
  Tags: të, në, lajmet, fundit
 • 92
  Kosovë/Institut për krimet e kryera gjatë luftësKosova do të ketë një institut për krimet e kryera gjatë luftës. Vendimi u morr në këshillin e ministrave. Kryeministri Albin Kurti theksoi se vetëm me respektimin e së kaluarës mund të ketë një të ardhme të ndritur. Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, tha se projektligji në fjalë përcakton kompetencat…
  Tags: të, në, dhe, lajmet, fundit
 • 89
  Kornisti Bledar Bujupi kujtohet si mjeshtër e njeri fisnikNë muzikë kishte qenë punëtor i veçantë dhe profesionist i një prej instrumenteve më të vështira sa i përket interpretimit, kornos. Mjeshtërinë e tij e nxirrte në pah më së miri fakti i të qenët kornisti i parë i Orkestrës së Filharmonisë së Kosovës. Kishte vendosmëri për të arritur karrierë…
  Tags: të, në, dhe, lajmet, fundit
 • 89
  Osmani dekoron shtatë personalitete me medaljen për humanizëm “Nënë Tereza”Në një ceremoni solemne me rastin e 25-vjetorit të vdekjes së Nënës Terezë, presidentja Vjosa Osamni ka dekoruar shtatë personalitete të shquara me medaljen për humanizëm “Nënë Tereza”. Osmani tha se këto dekoratat po shpërndahen edhe me rastin e gjashtë vjetorit të shenjtërimit të Nënës Terezë nga Papa Françesku dhe…
  Tags: të, në, dhe, lajmet, fundit
 • 82
  “Të duam Adriana”, artistë e qytetarë solidarizohen me Matoshin“Ecim me Adrianën” është marshi i cili u mbajt këtë të martë nga sheshi “Zahir Pajaziti” e deri tek Tetatri Kombëtar. Ky marsh, ku morën pjesë artistë e qytetarë, ishte për nder të aktores së mirënjohur shqiptare, Adriana Matoshi, e cila njoftoi një ditë më parë se pas nëntë vitesh…
  Tags: të, në, pas, lajmet, fundit
Comments