Kulturë

Yllka Gashi nderohet me mirënjohje nga qyteti në Amerikë ku ajo jetoi

Aktorja dhe protagonistja kryesore e filmi Zgjoi, Yllka Gashi, është nderuar me mirënjohje nga qyteti i Stamfordit në Connectitcut ku ajo ka jetuar nga viti 2015.

Ajo përmes një postimi në Facebook ka shkruar se mirënjohja e marrë ishte e veçantë për shkak se iu dha në festën e Pavarësisë së Shqipërisë, më 28 nëntor.

“Në vitin 2015 kur unë dhe familja ime erdhëm për të jetuar në Amerikë, qyteti i Stamfordit në Connecticut, u bë shtëpia jonë larg shtëpisë! Së bashku me vajzën time, ecja çdo ditë në rrugët e qendrës së qytetit – Mill River Park, Biblioteka Ferguson dhe këndi i lojërave Cove Beach – ishin ndër destinacionet tona të preferuara. Çdo ditë duke shëtitur lagjet dhe duke mësuar gjëra të reja dhe ndërsa më mungonte familja dhe vendlindja ime, Stamford arriti të më sillte gëzim dhe siguri në jetë. Edhe pse ne tashmë jetojmë në një tjetër qytet,Stamfordi ende mbetet një shtëpi e dytë për ne! As në një milion vjet atëherë, nuk kam guxuar të ëndërroj se gjashtë vjet më vonë, në vitin 2021, ky qytet do të më nderojë me mirënjohjen e kryetarit të komunës për punën në ‘Hive’ – ​​kandidatin e Kosovës për Oscar 2022 dhe dashtë Zoti të nominuarin”, ka shkruar ajo.

Ajo tutje ka shkruar se ndihet shumë e mirënjohëse për çmimin.

“ Ajo ka shkruar se në këtë ceremoni vjetore të organizuar nga Qendra Rinore Shqiptare në Greenwich dhe z. Richard Llukaj – biznesmen, filantrop dhe patriot i suksesshëm shqiptaro-amerikan – ndër të ftuarit specialë që na nderuan me praninë e tyre ishin edhe kryetari aktual i Stamfordit z. David Martin. Kryetarja e sapozgjedhur e bashkisë znj. Caroline Simmons, z. Jim Himes – Përfaqësuesi i SHBA (D-CT 4th District) dhe z. Ferit Hoxha – Ambasador i Shqipërisë në Kombet e Bashkuara në New York City”, ka shkruar ajo.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 90
  Kompozitori nga Kosova shpalos në Kroaci veprën kushtuar bashkëshortesKompozitori i njohur nga Kosova, autor i disa veprave orkestrale dhe fitues çmimesh, Ardian Halimi, së fundmi ka marrë pjesë në Festivalin Veror të Dubrovnikut. Themeluar që nga viti 1950, Festivali Veror i Dubrovnikut organizohet për çdo vit midis datave 10 korrik dhe 25 gusht. Për çdo vit ai prezanton…
  Tags: të, në, dhe, kulturë
 • 88
  “Hollywood Reporter” e cilëson “Zgjoin” në mesin e filmave më të mirë të 2021-s“Talentet e kinemasë evropiane të vitit 2021”, ky titull e shoqëron artikullin e fundit të revistës digjitale, “The Hollywood Reporter”, i cili i numëron disa prej filmave evropian që kanë shënuar suksese të jashtëzakonshme gjatë vitit që po e lëmë pas, e ku përfshihet edhe filmi kosovar i regjisores Blerta Basholli,…
  Tags: të, në, për, kulturë
 • 87
  “Pa vend” me sfidat e talentëve të rinj nominohet për “Oscarin” evropianSikur filmi i shkurtër të ishte ndonjë disiplinë garuese sportive, rekordin pa dyshim do ta mbante regjisori Samir Karhoda. Ai debutoi si regjisor me dokumentarin e tij “Në mes”. Me këtë projekt për herë të parë e vuri emrin e Kosovës në konkurrencën zyrtare të “Berlinales”, një prej festivaleve më…
  Tags: të, për, më, në, dhe, kulturë
 • 86
  “Zgjoi” fitues i dyfishtë në Spanjë, Yllka Gashi lë pas yjet botërore  Yllka Gashi me rolin e Fahrije Hotit në filmin “Zgjoi” ka marrë Çmimin për aktoren më të mirë në edicionin e 66-të të “Valladolid International Film Festival” në Spanjë, duke lënë prapa aktore që në sirtarët e tyre kanë trofetë kulmorë në kinematografi. Filmi, nën regji të Blerta Bashollit,…
  Tags: të, në, ka, për, kulturë
 • 86
  Vjosa Berisha – producentja frymëzuese, aktivistja e pandalshmePërtej aspektit profesional, Vjosa Berisha njihej për energjinë e saj organizative. Lakmohej fort e merrej si shembull e frymëzim. E bëri vetë të ditur se po përballej me një sëmundje të rëndë dhe nisi të fliste vullnetshëm për betejën të cilën po e zhvillonte. Bëri thirrje shpesh që njerëzit të…
  Tags: të, në, për, kulturë
Comments