Kulturë

“Zgjoi” fitues i dyfishtë në Spanjë, Yllka Gashi lë pas yjet botërore

 

Yllka Gashi me rolin e Fahrije Hotit në filmin “Zgjoi” ka marrë Çmimin për aktoren më të mirë në edicionin e 66-të të “Valladolid International Film Festival” në Spanjë, duke lënë prapa aktore që në sirtarët e tyre kanë trofetë kulmorë në kinematografi. Filmi, nën regji të Blerta Bashollit, ka marrë edhe çmimin “Fundos”. “Do ta përdor zërin tim sonte për të shprehur një ëndërr që unë si artiste kosovare dhe i gjithë populli im e kemi: që vendet tona të bukura, Spanja dhe Kosova, së shpejti të krijojnë lidhje diplomatike, që Spanja ta njohë Kosovën”, ka thënë Yllka Gashi e pranishme në ceremoninë e ndarjes së çmimeve, të shtunën.

I pandalshëm është “Zgjoi” i Kosovës. Titulli i këtij filmi është në mesin e fituesve të festivalit spanjoll “Seminci” në kategoritë kryesore. Aktorja Yllka Gashi ka marrë Çmimin për aktoren më të mirë, për portretizimin e Fahrije Hotit. Kurse filmi, nën regji të Blerta Bashollit, ka marrë çmimin “Fundos”, që festivali e jep për temën më të mirë sociale që shpaloset si projekt filmik, dhe për filmin që konsiderohet si frymëzim për ndryshime. Me këtë çmim përveç “Zgjoit” është nderuar edhe filmi “Writing with fire”.

“Valladolid International Film Festival” apo siç njihet ndryshe “Seminci” (Semana Internacional de Cine de Valladolid) është festivali i përvitshëm që mbahet në Valladolid të Spanjës. I themeluar në vitin 1956, “Seminci” ka arritur që të jetë një prej festivaleve kryesore ndërkombëtare dedikuar filmit në Spanjë.

“Zgjoi” shpalos rrëfimin e Fahrije Hotit dhe të grave nga Krusha e Madhe. Tregon rrëfimin e një gruaje që me gjithë pengesat krijon një jetë të re për veten e saj dhe për gratë e tjera.

Gashi, e cila ishte e pranishme në ceremoninë e ndarjes së çmimeve, ka thënë se është nder të jetë aty, pasi ekipi ka pasur mjaft vështirësi shkaku i vizave.

“Si shtetas të Kosovës nuk mund të shkojmë në shumë vende të BE-së. Unë nuk e kisha këtë problem, por pjesa tjetër e ekipit e kishte prandaj u falënderohem organizatorëve të Festivalit që na e kanë bërë të mundur të jemi këtu”, ka thënë Gashi, e cila prej vitesh jeton në SHBA.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 96
  “PoDuArt” me ngjyra e stile për pasurimin skenës artistikeMbledhja për herë të parë pranë Batllavës, ka motivuar një grup të vogël piktorësh ta shkrijnë imagjinatën e tyre në art pamor. Shoqëruar nga rrezet e diellit të vjeshtës, si dhe bukuritë e kodrave që rrethojnë liqenin artificial, piktorët kanë përvjelë mëngët dhe kanë krijuar piktura të cilat më pas…
  Tags: të, në, që, ka, për, kulturë
 • 96
  Vepra “Një lule” e Memli Kelmendit do të interpretohet nga tri kore të vendeve evropianeNë rrethana normale, kjo sallë do të ishte e mbushur plot, e koristët do të bëheshin gati për të marrë rrugën për në Belgjikë. Por, kori “Siparantum” duke iu përshtatur kushteve të pandemisë, ka vendosur që provat t’i mbajë me grupe të vogla e performancën ta dërgojë virtualisht në “Festivalin…
  Tags: të, në, ka, që, kulturë
 • 96
  Libraritë numërojnë pasojat në përballje me pandeminëShumica e bizneseve kanë pësuar goditje serioze financiare për shkak të pandemisë, në mesin e tyre edhe libraritë. Disa prej librashitësve kanë bërë thirrje që shteti t’u dalë në ndihmë. Sipas tyre, edhe në rrethana normale kanë vështirësi financiare për të ushtruar veprimtarinë e tyre. Sfidë për ta mbetet mbyllja…
  Tags: të, në, ka, që, kulturë
 • 95
  Taulant Mehmeti merr çmim në SHBA, akordohet për albumin e dytë“Pathways To Jazz”, prej se u themelua gjashtë vjet më parë, e kishte të qartë qëllimin e vet: mbështetjen e jazz-muzikantëve në mënyrë që ky zhanër të lulëzojë edhe në vitet në vazhdim e muzika të mbetet e qasshme për të gjithë. Sivjet, kjo organizatë misionin e vet do ta…
  Tags: të, në, për, që, kulturë
 • 94
  Teatri në prag të rinovimit të gjashtë midis sezonit të punësElektrikja, ujësjellësi, rrjeti i kanalizimit, sanitaria, disa punë demoluese dhe suvatimi janë ndërhyrjet që planifikohet të bëhen këtë vit në ndërtesën e Teatrit Kombëtar të Kosovës. Nëpërmjet një kontrate në vlerë prej 38 mijë e 600 eurosh, Ministria e Kulturës synon që të përmirësojë kushtet në objektin e institucionit më…
  Tags: të, në, që, kulturë
Comments