Kulturë

“Zgjoi” i kthehet Kosovës si festë suksesesh e shans për “Oscar”

Kur kanë mbetur fiks edhe dy muaj deri te lajmi nëse do të vazhdojë rrugëtimin drejt çmimit më të madh, “Zgjoi” i Kosovës i është rikthyer vendit.

Një gala-shfaqje ka organizuar Presidenca të premten mbrëma. Projektorët e “Cineplexxit” tashmë janë gati ta shfaqin për publikun e gjerë. Festë suksesesh të deritanishme e përkrahje, e ka cilësuar presidentja Vjosa Osmani këtë organizim.

“Një film që s’të lë të marrësh frymë”, ka thënë kryeministri Albin Kurti. Sipas regjisores së filmit, është rast historik për Kosovën. “Rast më të mirë për të depërtuar e për t’u nominuar në ‘Oscars’ s’kemi pasur”, ka thënë Blerta Basholli.

Aty kanë qenë edhe Fahrija Hoti, ajo që e inspiroi jo vetëm filmin, sikurse edhe Yllka Gashi që e portretizon mjeshtërisht gruan stoike

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 87
  Vjosa Berisha – producentja frymëzuese, aktivistja e pandalshmePërtej aspektit profesional, Vjosa Berisha njihej për energjinë e saj organizative. Lakmohej fort e merrej si shembull e frymëzim. E bëri vetë të ditur se po përballej me një sëmundje të rëndë dhe nisi të fliste vullnetshëm për betejën të cilën po e zhvillonte. Bëri thirrje shpesh që njerëzit të…
  Tags: të, që, për, kulturë
 • 87
  Kori nga Peja drejt Filharmonisë së Berlinit me thirrje për mbështetjeDirigjenti dhe themeluesi i korit “Siparantum”, Memli Kelmendi, është i vetëdijshëm se sa e rëndësishme është ftesa që kanë marrë për të interpretuar në sallën e Filharmonisë së Berlinit.Mundësinë e konsideron legjendare. Tregon edhe se ka kohë që orkestra e madhe edhe salla radhiten si më të mirat në botë.…
  Tags: të, është, që, ka, edhe, për, më, kanë, kulturë
 • 86
  “Zgjoi” fitues i dyfishtë në Spanjë, Yllka Gashi lë pas yjet botërore  Yllka Gashi me rolin e Fahrije Hotit në filmin “Zgjoi” ka marrë Çmimin për aktoren më të mirë në edicionin e 66-të të “Valladolid International Film Festival” në Spanjë, duke lënë prapa aktore që në sirtarët e tyre kanë trofetë kulmorë në kinematografi. Filmi, nën regji të Blerta Bashollit,…
  Tags: të, që, ka, për, kulturë
 • 84
  “Hollywood Reporter” e cilëson “Zgjoin” në mesin e filmave më të mirë të 2021-s“Talentet e kinemasë evropiane të vitit 2021”, ky titull e shoqëron artikullin e fundit të revistës digjitale, “The Hollywood Reporter”, i cili i numëron disa prej filmave evropian që kanë shënuar suksese të jashtëzakonshme gjatë vitit që po e lëmë pas, e ku përfshihet edhe filmi kosovar i regjisores Blerta Basholli,…
  Tags: të, për, kulturë
 • 84
  “Pa vend” me sfidat e talentëve të rinj nominohet për “Oscarin” evropianSikur filmi i shkurtër të ishte ndonjë disiplinë garuese sportive, rekordin pa dyshim do ta mbante regjisori Samir Karhoda. Ai debutoi si regjisor me dokumentarin e tij “Në mes”. Me këtë projekt për herë të parë e vuri emrin e Kosovës në konkurrencën zyrtare të “Berlinales”, një prej festivaleve më…
  Tags: të, për, më, që, kulturë
Comments