Kulturë

“Zgjoi” merr “Hyjneshën e Artë”, çmimet kryesore të “PriFestit” i marrin artistët nga Kosova

“Prishtinë International Film Festival” ka përfunduar edicionin e 13-të. Një vit i cilësuar si sfidues nga organizatorët kryesisht për shkak të pandemisë, mirëpo edhe sfidave personale që kanë pasur gjatë kësaj kohe drejtuesit e festivalit, regjisori Fatos Berisha dhe producentja Vjosa Berisha. Një javë e jashtëzakonshme me rrethana të pazakonta që u përmbyll me ndarjen e çmimeve të dielën mbrëma.

Programi garues i filmave të Ballkanit si fitues solli projekte të cilat lanë gjurmë gjatë këtyre viteve në kinematografi. U dalluan veçanërisht projektet me regjisorë e aktorë nga Kosova.

“Zgjoi” nën regji të Blerta Bashollit u zgjodh filmi më i mirë në kategorinë e Ballkanit për “humbjet personale, vështirësitë për të lënë pas të kaluarën, vështirësitë për një të ardhme dhe puna e rëndë veçanërisht e grave që vuajtën për të rindërtuar një jetë për veten dhe fëmijët e tyre, janë thelbi i kësaj historie të fuqishme, strukturuar në mënyrë të mrekullueshme me një pamje vizuale që u mbetet në mendje për gjatë”.

Filmi tashmë e ka vënë Kosovën në vëmendje të kinematografisë botërore, prandaj është si një rikthim në shtëpi pas suksesit të shënuar deri tash.

“Këtë ‘Hyjneshën në fron’ që është shumë e bukur e simbol i Prishtinës, e marr për një film që trajton një grua që fuqizon çdo grua, burrë, djalë vajzë, që e shikon punën e saj, pra ja dedikoj Fahrije Hotit dhe të gjitha grave të Kosovës të cilat na inspirojnë çdo ditë”, ka thënë Basholli.

Çmimin për regjinë më të mirë e mori regjisorja Luana Bajrami për filmin e saj “Luaneshat e kodrës”.

“Ky çmim mendoj se e vlerëson filmin, punën tonë si ekip, por edhe rininë, gjeneratën e re dhe ta mbajnë mend se arti dhe artistët nuk duhet të paragjykohen, por vetëm të ndihmohen dhe të mbështeten”, ka thënë regjisorja.

Çmimin për aktoren më të mirë e kanë marrë treshja e filmit “Luaneshat e kodrës”: Flaka Latifi, Era Balaj, Uratë Shabani. Sipas regjisë, ato kanë gjetur balancën e duhur gjatë çdo imazhi e loje e veçanërisht për faktin se treshja tregohen të guximshme për të marrë fatin e tyre në duar.

“Edhe kinematografia e Kosovës tashmë është në duart e grave”, ka thënë juria. Aktori më i mirë u zgjodh Alban Ukaj për rolin e tij në filmin “Full Moon”, ku u vlerësua për një perforamcë që sipas jurisë shpërfaq një energji të jashtëzakonshëm e surprizuese.

Në programin garues të filmave dokumentarë, çmimin si dokumentari më i mirë e mori “The End Of Kings” nga Rémi Brachet. Sinqeriteti i regjisorit, afërsia me personazhet duke u dhënë njëkohësisht edhe hapësirë, është vetëm një nga arsyet sipas jurisë për përzgjedhjen e tyre. “Ky film është për gratë, për jetën, për atë se ne nuk duam të vdesim”, është thënë në vlerësimin e jurisë.

Çmimi për filmin më të mirë të metrazhit të mesëm e mori “JESUS EGON CHRIST“ nga David Vajda dhe Sasa Vajda, një film që sipas jurisë flet për njerëzit e thyer dhe për ata që hasin në probleme dhe e kanë të vështirë për të mbijetuar.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 100
  “Another Round” me historinë e mësimdhënësve fiton “Oscarin” e EvropësFilmi “Another Round” i regjisorit Thomas Vinerberg triumfoi të shtunën mbrëma në “European Film Awards” duke fituar në çdo kategori të nominuar: për filmin me të mirë, regjisorin, aktorin (Mads Mikkelsen) dhe skenarin më të mirë (Vinterberg dhe Tobias Lindholm). Drama e cila është propozimi i Danimarkës për kategorinë ndërkombëtarë…
  Tags: të, për, në, dhe, që, një, kulturë
 • 98
  Filmi “Zgjoi” pjesë e festivalit të njohur SundanceFilmi debutues i regjisores dhe skenaristes Blerta Basholli “Zgjoi” (Hive) është përzgjedhë në konkurencë zyrtare kryesore në festivalin e njohur ‘Sundance Film Festival’ që do të mbahet në janar të vitit 2021 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. ‘Zgjoi” është film i bazuar në ngjarje të vërtetë që portretizon Fahrijen…
  Tags: të, në, për, dhe, që, një, kulturë
 • 98
  Filmat e Kosovës në Trieste prekin emigrimin dhe temat socialeFestivali i Filmit në Trieste ka publikuar programin e tij për edicionin e 32-të. Ai që njihet si vendtakimi më i rëndësishëm italian me kinematë e Evropës Qendrore dhe asaj Lindore, ka përfshirë filma që janë realizuar në bazë të novelave që u rezistuan viteve, shpërfaqin grackat e shoqërisë, vuajtjet…
  Tags: të, në, për, që, një, dhe, kulturë
 • 97
  "Artistët për artistin" nëpër Kosovë me art e solidarizimPër rreth dy muaj, çdo të enjte, artistët janë bashkuar duke respektuar distancën në kafenenë “Speak Easy” në kryeqytet. Por nga aty veprat do të rrugëtojnë nëpër galeri të qyteteve të tjera të Kosovës. “Edhe një javë jemi këtu dhe pas kësaj do të vazhdojmë nëpër atelietë e kolegëve nëpër…
  Tags: të, në, për, që, dhe, kulturë
 • 97
  Koronavirusi si inspirim i skenës kulturore"Kultura nuk është gjithçka", është shkruar në tabelën e kinemasë, "por pa kulturë, asgjë nuk ka më vlerë!” Pandemia e koronavirusit, në të vërtetë, ka lënë vragë në arte dhe në skenën kulturore. Çfarëdo fjalësh inkurajuese që kanë thënë politikanët gjatë këtyre muajve të fundit, prapëseprapë kanë tingëlluar të pashpresë…
  Tags: të, në, që, për, dhe, kulturë
Comments